Chidambaram – świątynia Tańczącego Śiwy

Tańczący Śiwa, Pan Tańca, Nataradża, Kuttan. Jedna z najważniejszych inkarnacji wielkiego, hinduistycznego Boga Śiwy. Pana Tworzenia i Pana Śmierci, ascety i najbardziej zmysłowego z Bogów.

Taniec Śiwy to symbol dokonywanego przez niego procesu nieustannego tworzenia i niszczenia Wszechświata, koła przemian i inkarnacji, której podlegają wszystkie istoty. Jego istotą jest akasa – żywioł przestrzeni.  

Śiwaityzm w tej formie jest szczególnie popularny w Tamil Nadu a najsłynniejszą świątynią Nataradży jest niewątpliwie  olbrzymi kompleks świątynny w Chidambaram. Spędzamy tu dobre kilka godzin – to minimum jakie należy poświęcić na zwiedzanie tego miejsca. Dlaczego?

Nie jest to bowiem pojedyncza świątynia a prawdziwe miasto świątynne, otoczone murem z wielkimi, bogato zdobionymi kolorowymi rzeźbami bramami świątynnymi – gopurami. Świątynia Nataradży jest naprawdę olbrzymia – na obszarze prawie 20 hektarów zbudowano kilkanaście wielkich kamiennych budowli. Nie wszędzie jesteśmy wpuszczani, są miejsca do których wejść mogą jedynie wyznawcy hinduizmu, inne zaś dostępne są jedynie dla kapłanów. To w sumie nieistotne – to co możemy zobaczyć jest i tak w pełni wystarczające.