Układ strony

Układ strony w jakimś stopniu oddaje ideę, która przyświecała decyzji o jej stworzeniu.

W założeniu www.innemiejsca.pl mają pokazywać i reflektować mniej znane i oczywiste zjawiska oraz rzadziej odwiedzane obszary świata.

Stąd też moja decyzja aby najdokładniej opisywać miejsca poznawane podczas wyjazdów pozaeuropejskich, w różne rejony Afryki, Azji i obu Ameryk. Te trasy na stronie www.innemiejsca.pl są prezentowane w całości, miejsce po miejscu, utrzymując pewną ciągłość chronologiczną.

Wyjazdy europejskie będę reflektowane jedynie punktowo – w kontekście miejsc, które wydały mi się bardziej interesujące lub mniej znane. Albo też wpisywały się w pewien ciąg poznawczy – były częścią jakiegoś dłuższego doświadczenia eksploracyjnego (np. pomysłu aby zobaczyć wszystkie ważne miejsca związane z kulturą bizantyjską w Europie).

Ponieważ mój czas cyfryzacji fotograficznej nastąpił w 2006 roku pozostaje pytanie co zrobić z 14 latami wcześniejszych podróży. I całą masą ekscytujących i już obecnie niepowtarzalnych doświadczeń (czy da się jeszcze zobaczyć prawie nieschińszczony Tybet jak 1994 roku, być prawie jednym podróżnym w Gruzji jak w 1998 roku, wjechać do Doliny Omo przed masowym napływem turystów w 2000 roku, itd., itd.). Stąd też moja idea – zdjęcia zostaną profesjonalnie zeskanowane (to drogie i trudne a efekty są i tak średnie) a wyjazdy zostaną opowiedziane. W nieco bardziej skrótowej formie – moje notatki i moja pamięć nie pozwalają na dokładne przytoczenie każdego szczegółu.

Uważam, że podróż zaczyna się dużo przed i kończy dużo po każdym wyjeździe – w tym obszarze akurat nie cenię spontaniczności ?.

Dla mnie często najciekawsze jest już samo planowanie wyjazdu, szukanie inspiracji i zastanawianie się co i jak zobaczyć. Czytanie książek i wynajdywanie informacji w internecie. Dowiadywanie się od innych, porównywanie, napalanie się na coś i czasami też rezygnowanie.

Niemniej fascynujące jest to co się dzieje po podróży – reflektowanie, próba zrozumienia, wpisania tego co się zobaczyło w jakiś kontekst. I często znowu czytanie, grzebanie w necie, ale też i rozmawianie z innymi podróżnikami.

Chciałbym żeby na stronie www.innemiejsca.pl ten aspekt podróży wybrzmiał bardzo wyraźnie. Będę się starał dzielić swoimi pomysłami co można przeczytać, obejrzeć lub posłuchać jadąc w jakiś obszar świata. Aby go lepiej zrozumieć i przed i po wyjeździe. Będę też się próbował ująć w słowa swoje refleksje związane z poznawaniem świata – nie tylko zresztą podróżowaniem, ale też rozmawianiem czy czytaniem.

Będę też oczywiście ciekawy waszych refleksji – temu też oczywiście ma służyć ta strona.