Klika uwag praktycznych

Strona www.innemiejsca.pl nie ma charakteru poradnikowego, nie jest też jakąś cyfrową wersją przewodnika po czymkolwiek.

Oznacza to, że będzie na niej mało praktycznych porad dotyczących organizacji wyjazdów. Z mojego doświadczenia wynika, że informacje podróżnicze dezaktualizują się w błyskawicznym tempie – zarówno te dotyczące kosztów wyjazdów jak i też innych aspektów podróży. Poza tym informacje takowe są dostępne w przewodnikach oraz na licznych stronach internetowych – nie ma sensu więc ich powielać.

W mojej ocenie kluczową kwestią jest sprawdzenie aktualnego poziomu bezpieczeństwa kraju, do którego zamierzamy się wybrać. Poza tym warto wiedzieć coś więcej o zaleceniach zdrowotnych dla osób podróżujących do danego regionu.

Przygotuję (później) listę stron, które w mojej w sensowny sposób informują o poziomie bezpieczeństwa w poszczególnych regionach świata oraz zaleceniach zdrowotnych w podróży. W obu przypadkach lepiej opierać się na sprawdzonych i oficjalnych źródłach.

Postaram się też umieszczać informacje w konkretnych artykułach o tym gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach można uczestniczyć w obrzędach, świętach, ceremoniach, regionalnych / plemiennych targach. Oraz o tym jak dotrzeć i zorganizować wyjazd do miejsc, gdzie można podziwiać dziką przyrodę i obserwować zwierzęta. Akurat te dane są mało dostępne w sieci czy też ogólnie dostępnych przodownikach – dlatego mogą być przydatne dla osób interesujących się etnologicznymi lub przyrodniczymi aspektami podróżowania.

Ze względu na ograniczoną ilość czasu mogę odpowiadać na mailowe zapytania dotyczące różnych aspektów wyjazdów z dużym opóźnieniem. Sensownym zresztą w mojej ocenie jest udzielanie informacji tylko aktualnych czyli dotyczących podróży z ostatnich dwóch – trzech lat.

Przygotowując się do wyjazdów korzystam z informacji pozyskiwanych z książek z najróżniejszych dziedzin (a tym też niektórych przewodników), stron internetowych i opinii zaprzyjaźnionych podróżników.

W późniejszym terminie przygotuję listę stron internetowych, które wydają mi się sensowne jako źródło wartościowych informacji. Samych stron internetowych / blogów podróżniczych są setki – próba ich przejrzenia i znalezienia sensownych informacji może być bardzo czasochłonna.

Z czasem też powstanie lista przewodników z jakich korzystam – już teraz mogę napisać, że z zasady unikam Lonely Planet, w mojej ocenie (od kilkunastu lat, wcześniej były całkiem przyzwoite) najgorszej serii przewodników skierowanej do podróżników indywidualnych.

Teraz formalności.

Uprzejmie proszę o niekorzystanie z treści i zdjęć umieszonych na stronie bez zgody autora. Generalnie nie stanowi problemu udostępnienie takowych, ale proszę o zapytanie mnie wcześniej o zgodę. Ważne jest też podania w takiej sytuacji wskazanie adresu strony, z której dany cytat lub zdjęcie zostało pobrane w formie linku do samej strony www.innemiejsca.pl

Kontakt mailowy

wrpodroze@interia.pl

lub poprzez Facebooka

https://www.facebook.com/Inne-Miejsca-1650038321744510/