Benin – poza szlakiem

Podróżowanie po Beninie. Drogi – zdecydowanie lepsze niż 13 lat temu, ale bynajmniej dalekie od perfekcji.  Są odcinki prawie idealne, ale główna droga z Wybrzeża na Północ jest w katastrofalnym stanie – ma więcej dziur niż asfaltu. Sam transport też wiele się nie zmienił – dalej dominują sept-place czyli zdezelowane stare kombi (najczęściej peugeoty) przerobione na siedmioosobowe taksówki zbiorowe. Nic w nich zazwyczaj nie działa, wyglądają jakby dopiero co zostały wyciągnięte ze złomowiska, ale cóż – to często jedyny dostępny środek transportu. Na głównych trasach jeżdżą tez przyzwoite autobusy – ale to opcja realna, gdy się podróżuje pomiędzy największymi miastami.

A ponieważ często zjeżdżamy z głównego szlaku pozostają nam sept-place i jeszcze mniej wygodne taksówki motorowerkowe (czyli wersja z pasażerem z plecakiem na siodełku za kierowcą – wydaje się niemożliwe, ale jednak działa )

Boczne szlaki w Beninie okazują się zresztą być nadzwyczaj ciekawe – w kraju, w którym w ogóle nie ma za dużo obcych, będąc poza turystycznym szlakiem stajemy się prawdziwą sensacją.  Co zresztą jest też i dla nas atrakcyjne – możemy się przyjrzeć życiu w oddalonych benińskich miasteczkach i wioskach.

Jedziemy do małej osady położonej na skraju jedynego zachowanego w środkowym Beninie kompleksu leśnego – mamy tu ponoć szansę na spotkanie rzadkich gatunków małp. Nic z tego nie wychodzi, ale spędzamy bardzo miły czas – włóczymy się po lesie pełnym kwiatów, ptaków i motyli (były też ssaki – małe leśne antylopy i mangustki długonose), odwiedzamy okoliczne wioski i przyglądamy się wiejskiemu życiu Benińczyków.

Na północy Beninu mamy nieco przymusowy postój w zapyziałym, prowincjonalnym Natitingou – formalnej stolicy prowincji Atrakora. Tu tempo życia jest może nieco szybsze, ale ilość formalnych atrakcji jest równo zero. Cóż pozostaje nam podziwiać ekspresję reklamową benińskich fryzjerów i ich niewątpliwe sukcesy na polu sztuki układania włosów. W mojej ocenie to najważniejszy biznes w tym kraju – ilość zakładów fryzjerskich przyprawia o zawrót głowy ?

I tak mija nam czas w podróży lub czekając na nią.