Ghańskie plaże

Ghana to prawie 540 kilometrów linii brzegowej – zatoczek, lagun, namorzynów, skał. I setek plaż – długich, szerokich i piaszczystych. Zadziwiającym jest, że kraj z takimi warunkami geograficznymi nie jest jeszcze mekką masowej turystyki. Zwłaszcza, że jest on położony stosunkowo niedaleko od Europy, całkowicie bezpieczny i ma korzystny klimat (podstawowy wymóg jest spełniony – jest ciepło i sucho podczas europejskiej zimy). Być może decyduje o tym lęk przed wypoczynkiem w Czarnej Afryce (osławione tropikalne choroby), choć Gambia czy Senegal położone w tym samym rejonie świata stały się popularnym celem zorganizowanej turystyki wypoczynkowej.

Cała ta sytuacja z punktu widzenia niezależnego podróżnika oznacza dwie rzeczy – nigdzie nie będzie tłumów turystów (co jest super), ale też nie należy liczyć na jakaś szczególnie dobrą bazę hotelową. Nasze doświadczenia były dwojakiego rodzaju – dobre i średnie. Po kolei.

Pierwszy pobyt plażowy zrobiliśmy sobie w okolicach Elminy – stąd też przez kilka dni zwiedzaliśmy okolice. Brenu Akyinim jest małą rybacką wioską, kolorową, ale w sumie dosyć zwyczajną. Za to plaże w jej okolicy są przepiękne – spędziłem tutaj kilka dni 8 lat temu i z radością tu wróciłem. Tym razem do małego hoteliku / pensjonatu prowadzonego przez miłe małżeństwo z jakimś włoskimi konotacjami (nie dowiedzieliśmy się do końca – czy to oni zarobili pieniądze we Włoszech czy tylko zarządzali tym interesem w imieniu jakiegoś Włocha). Super miejsce na odpoczynek – ciągnąca się kilometrami plaża z żółtym piaskiem i palmami, folderowa wręcz. Morze jest tu trochę niebezpieczne do pływania – to w końcu Atlantyk z jego potężnymi falami i wirami, ale w okolice są też i zatoczki, w których kąpanie się jest już zdecydowanie przyjemniejsze. I last but not least – dobre jedzenie, zarówno u naszych gospodarzy jak i w (bardzo nielicznych) okolicznych knajpach. Owoce morza, ryby. Nieźle przyrządzone, nawet momentami nawet nieco wyrafinowane kulinarnie.