Bunaken – podwodny raj

Bunaken National Marine Park jest wymarzonym miejscem dla miłośników nurkowania i snorkelowania. Tej pierwszej aktywności niestety nie uprawiam, druga od lat sprawia mi wiele przyjemności.  Nasz nurkujący kolega ocenia bardzo dobrze Bunaken , ja zaś stwierdzam że to genialne miejsce na snorkelowanie.  Dlaczego ?

Po pierwsze broni się sama rafa koralowa. Kompletnie niezniszczona, pełna kolorowych ryb, żółwi, ukwiałów i innych stworzeń. W tym też jadowitych węży morskich – spotkanie z nimi akurat nie należało do przyjemnych doświadczeń. Efekt jest oszałamiający – masz poczucie jakbyś oglądał jakiś film przyrodniczy.

Tutejsza rafa jest tak bardzo zróżnicowana przyrodniczo ponieważ Morze Celebes należy do najbogatszych akwenów za Ziemi. Nie jest ono bowiem jeszcze nadmiernie eksploatowane przez rybaków przez tutejszy ekosystem nie został nadmiernie zniszczony i zubożony. Czy uda się utrzymać taki stan ? Pewnie nie, ilość ludzi w Azji rośnie, zasoby mórz stają się przedmiotem pożądania lokalnych potęg.

Po drugie sama rafa dostępna jest prosto z brzegu, nie trzeba więc wydawać pieniędzy na wynajmowanie łodzi aby na nią dotrzeć. Po prostu siedzimy sobie w hoteliku na plaży i wtedy gdy mamy ochotę wchodzimy do morza aby wysycić się bogatym podwodnym światem. A można tak spędzać godziny – uwierzcie mi.

Po trzecie – Bunaken jest dobrym i stosunkowym tanim miejsce na dłuższy pobyt. Hotele są tu czyste i ładnie urządzone, choć prąd dostępny jedynie z generatora przez 2h/dobę> nie liczcie więc na klimatyzację  w pokojach – co byłoby być może przydatne jako że wyspa jest diabelnie gorąca. W każdym bądź razie taka była, gdy byliśmy na niej w sierpniu. Jedzenie w ramach pakietu hotelowego – bez rewelacji, ale zjadliwe.

Sama wysepka jest mała, można ją obejść w kilka godzin, nie ma zresztą na niej za dużo do zobaczenia. Tu przyjeżdża się dla tego co jest pod wodą a nie nad nią. Ale lokalna społeczność rybacka jest życzliwa i możemy spokojnie spacerować po całej okolicy.

A więc wyspa Bunaken. Idealna na kilka dni. Tanie nurkowanie. Darmowe snorkelowanie. Jedna z najlepiej zachowanych raf koralowych na świecie.