Vedanthangal i Vadanemelli – ptaki i krokodyle

Indie nie kojarzą nam się specjalnie z bogactwem przyrody, w powszechnym przekonaniu to raczej miejsce tłoczne i zanieczyszczone. W końcu jest to państwo, w którym mieszka ponad miliard ludzi. Kraj wielkich miast-molochów, szalonego ruchu, potężnych korków, smogu i ciągłego hałasu. Wszystko to jest oczywiście prawdą, ale na szczęście nie pełną. Indie bowiem to też kraina niezwykłej przyrody …

W Indiach mamy dziesiątki parków narodowych, setki rezerwatów i chronionych terenów przyrody. Ptaki można zobaczyć, de facto prawie wszędzie a zobaczenie dzikich zwierząt chyba nigdzie nie jest tak łatwe jak tutaj. Nie jest to może Kenia czy RPA z ich pełnymi dzikich stworzeń sawannami, ale też i koszty safari są tam zdecydowanie wyższe (czasami wręcz zaporowe). W Indiach jest stosunkowo tanio, parki i rezerwaty są zazwyczaj osiągalne bez konieczności wynajmowania samochodu. I last but no least – inaczej niż np. w Tajlandii zazwyczaj coś w nich zobaczymy (poza kawałkiem dżungli, z skądinąd słuszną maksymą – you see, its only nature😊)

Vedanthangal i Vadanemelli – ptaki i krokodyle slider 1

Tamiland pod względem nie jest optymalny, mało jest tu parków z dużymi ssakami, ale miłośnik przyrody też znajdzie sobie coś dla siebie. Ponieważ nasza bazą jest Mahabalipuram, wobec szukamy w najbliższej okolicy – ostatecznie decydujemy się na odwiedzenie dwóch miejsc.

Vedanthangal to rezerwat ptaków, który swoje istnienie zawdzięcza temu, że wcześniej był terenem polowań okolicznych feudałów. To zresztą częsta sytuacja w Indiach, pozornie paradoksalna – zwierzętom łatwiej było przetrwać na terenach łowieckich, gdzie wprawdzie je zabijano, ale też dbano o ich środowisko.

Przybywamy to zaledwie na kilka godzin, ale w zupełności to wystarcza aby zobaczyć setki czy może nawet tysiące ptaków – barwnych indyjskich bocianów czyli dławigadów indyjskich (Mycteria leucocephala), kleszczaków azjatyckich (Anastomus oscitans), rzadkich pelikanów indyjskich (Pelecanus philippensis), pięknych ibisów kasztanowych (Plegadis falcinellus) i ich kuzynów ibisów siwopiórych (Threskiornis melanocephalus) . Na okolicznych polach ryżowych  sadzące ryż kobiety w korowych sari są dosłownie otoczone przez olbrzymia stada czapli najróżniejszych gatunków. Obserwujemy polujące zimorodki – łowce krasnodziobe  (Halcyon smyrnensis). Po okolicznych drzewach chodzą całe stada małp – endemicznych dla Południa Indii makaków indyjskich (Macaca radiata).

Prawdziwy ptasi raj. No, ptasio-małpi.

Drugie miejsce, które odwiedzamy tego dnia zostało stworzone przez ludzi po to aby chronić, rozmnażać i reintrodukować rodowite dla Indii gatunki krokodyli. Te potężne gady niegdyś bardzo powszechne w wodach Subkontynentu, teraz zagrożone są wyginięciem. Wymaga to nie tylko tworzenia rezerwatów, ale też i czynnej ochrony, która tu właśnie, w Vadanemelli się prowadzi. Madras Crocodile Bank Trust and Centre for Herpetology jest fascynującym miejscem – przechadzamy się po dużym zielonym terenie podziwiając potężne i groźne gady. Możemy zobaczyć tutaj wszystkie gatunki żyjące w Indiach – najczęstsze z nich krokodyle błotne (Crocodylus palustris), niezwykle rzadkie, rybożerne gawiale gangesowe (Gavialis gangeticus) i prawdziwe monstra – kilkumetrowe krokodyle różańcowe (Crocodylus porosus), największe z żyjących na Ziemi gadów.

Vedanthangal i Vadanemelli – ptaki i krokodyle slider 2

Praktycznie:

Oba miejsca dostępne transportem publicznym, choć do Vedanthangal łatwiej dotrzeć wynajętą taksówką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *