South Luangwa NP. Safari popołudniowe

Park Narodowy South Luangwa – w opcji safari nie zorganizowanego okazuje się być trudnym orzechem do zgryzienie. Z Chipaty nie ma regularnego transportu publicznego – po 2 dniach szukania decydujemy się na wynajęcie zdezelowanego minibusika. Co i  tak kończy się opcją transportu zbiorowego – pan kierowca w trakcie podróży doładowuje na maksa samochód – okazuje się, że wynajęty nie znaczy do naszej dyspozycji.

Trudno, dyskusja i tak jest zbędna. Tym bardziej, że już sama droga jest świetna – oczywiście w kontekście eksploracji a nie jakości nawierzchni. Jedziemy przez prawdziwe pustkowia, tylko busz i rzadkie wioski. Pojawia się za to coraz więcej dzikich zwierząt – na początku tylko jakieś małe antylopy i guźce, ale tuż przed samymi granicami Parku przemykają żyrafy i słonie. Rewelacja!

South Luangwa NP. Safari popołudniowe (5)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (3)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (6)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (4)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (2)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (1)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (7)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (8)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (9)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (10)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (12)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (11)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (13)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (14)

W  South Luangwa w zasadzie nie ma opcji jakiegoś taniego noclegu – są tam tylko drogie luksusowe lodge’s. Piękne bungalowy nad rzeką lub wypasione domki na palach – każdy po 200$-300$ za dobę. Ostatecznie możemy rozbić namiot za kilkanaście dolarów na małej łączce tuż nad rzeką – wersja uboga, ale za to z pięknym widokiem. Właściciel kampu, miły Anglik ostrzega co prawda przed słoniami i hipopotamami – jak twierdzi rozbiliśmy się na ich ulubionym pastwisku, ale cóż… Nie mamy wielkiego wyboru.

South Luangwa to jeden z najpiękniejszych parków narodowych całej Afryki – prawdziwa ostoja dzikiej przyrody. Można tu zobaczyć wszystko – stada słoni, żyraf, zebr i antylop, rzeki pełne krokodyli i hipopotamów, no i drapieżniki – lwy, lamparty i hieny. Toteż nie ma co czekać – decydujemy się na wieczorne safari. Co prawda okrutnie drogie (40$ za 5h), ale tu nie ma żadnego wyboru. Bierzesz co jest w ofercie, albo nic nie zobaczysz.

Ruszamy więc czymś w rodzaju ciężarówki przystosowanej do jazdy po tutejszych bezdrożach – mamy strategiczne miejsca na pace, idealne do obserwowania i robienia zdjęć.

Na początek małe stado słoni – wygląda na, że Anglik miał rację – jest tu ich pełno. Po chwili piękna rodzina żyraf – to rzadki podgatunek, żyrafa rodezyjska (Giraffa tippelskirchi), żyjąca w zasadzie tylko w dolinie Luangwy. Potem obserwujemy pasące się wspólnie na nadrzecznych łąkach stada pawianów masajskich (Papio cynocephalus), guźców zwyczajnych (Phacochoerus africanus), kobów śniadych (Kobus ellipsiprymnus) i impal  (Aepyceros melampus). Udaje się nam też dostrzec najpiękniejszego i największego z bocianów – żabiru afrykańskiego (Aepyceros melampus) – potężny ptak, ma prawie 3-metrową rozpiętość skrzydeł! I wreszcie cream of the cream całego wieczornego safari – prawdziwe zatrzęsienie hipopotamów wylegujących się w rozlewiskach rzeki Luangwy. Rozdziewających gęby, pokazujących potężne zębiska, chrumkających i głośno ryczących. Spektakl o zachodzie słońca 😊

Luangwa – raj zwierząt, które rządzą tu niepodzielnie.

O czym przekonujemy się z całą rozciągłością już w nocy. Nie warto było ignorować ostrzeżenia miłego pana właściciela (tylko jaki mieliśmy wybór?). Jest dokładnie tak jak mówił – na naszym polu namiotowym pasą się hipopotamy, łażą pomiędzy naszymi namiotami. To jednak nie koniec atrakcji jakie przynosi noc – okazuje się, że mój namiot znajduje się na trasie stada słoni podążającego do rzeki. To przedziwne uczucie być metr od (lub raczej pod) tak wielkim zwierzęciem – tak samo ekscytujące co przerażające 😊

Noc na polu namiotowym w South Luangwa – jeśli lubisz zwierzęta i dobrze znosisz ich (bardzo bliską!) obecność – to polecam. Nie zawiedziesz się.

South Luangwa NP. Safari popołudniowe (29)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (31)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (25)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (30)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (26)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (28)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (34)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (36)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (38)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (37)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (40)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (39)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (41)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (42)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (43)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (47)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (46)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (45)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (48)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (50)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (52)
South Luangwa NP. Safari popołudniowe (53)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *