Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów

Park Narodowy Tangkoko położony północnym krańcu indonezyjskiej wyspy Sulawesi to jeden z najciekawszych przyrodniczo obszarów na Ziemi. Stosunkowo łatwo dostępny (tylko 2h od stolicy regionu Manado) daje szansę na zobaczenie unikatowych okazów roślin i zwierząt.

Spędziliśmy tam 1,5 dnia i w mojej ocenie było to stanowczo za krótko! Tangkoko jest wspaniale położony, u stóp trzech wulkanów, otoczony wodami  Morza Celebeskiego i Oceanu Spokojnego.  Bez szczególnych problemów można zobaczyć całe stada niezwykłych makaków czubatych (Macaca nigra) – endemicznych i zagrożonych wyginięciem, wyraki upiory, kuskusy celebeskie czy bajecznie kolorowe dzioborożce hełmiaste.  Nie mniej interesujący są inni  przedstawiciele świata zwierząt – latające jaszczurki, barwne chrząszcze czy wielkie pająki tarantule.  To jeden z najbogatszych ekosystemów na świecie.

Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (1)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (3)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (7)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (8)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (4)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (2)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (9)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (14)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (13)

Do dżungli wybieramy się dwukrotnie – wcześnie rano aby poobserwować  makaki i dzioborożce i późnym popołudniem aby odnaleźć wyraki. Przewodnicy są bardzo sprawni, wiedzą, gdzie znajdziemy dziuplę w której zamurowana została wysiadująca jaja pani dzioborożcowa. Tam w ciszy oczekujemy aż odwiedzi ją jej mąż z poranną wałówką w dziobie co da nam szansę na zobaczenie tych wyjątkowych ptaków. To jedna z najpiękniej ubarwionych ptaków świata, tym bardziej cieszymy się z możliwości ich zobaczenia na wolności.

Potem spotykamy wielkie stado makaków czubatych (Macaca nigra)  – niezwykle rzadkich prymatów, dla których Tangkoko jest  ostatnim schronieniem. Stada są bardzo liczne, z jasno ustawioną hierarchią – ale co ciekawe wyznaczoną przez wiek i doświadczenie zwierzęcia a nie jego płeć (co jest nietypowe w świecie prymatów). Małpy w ogóle nie boją się ludzi, spędzamy więc masę czasu na obserwowani ich rozlicznych aktywności. Dominuje zdecydowanie seks – to chyba najbardziej kochliwe stworzenia jakie spotkałem 😊

Po południu zaś  pewnie jesteśmy prowadzeni do drzewa na którym żyją nasi dalecy krewni – wyraki upiory (Tarsius tarsier), mi raczej jednak przypominające nie nas ludzi a raczej mistrza Yodę z Gwiezdnych Wojen.  Wyraki to jednak nie mistrzowie Mocy Jedi a polowań na owady – to jedyne tylko mięsożerne naczelne.

Gdzieś wysoko w koronach drzew, nad naszymi głowami wędruje całe stado kuskusów celebeskich, nadrzewnych torbaczy – znak, że nie jesteśmy już daleko od Australii. To tutaj przebiega linia Wallece’a – granica oddzielająca orientalną i australijską krainę zoogeograficzną.

Sama wioska położona obok parku też jest ciekawa – akurat podczas naszego pobytu tam odbywa się huczne wesele, na które też jesteśmy zaproszeni. W porze upałów zaś odpoczywać można w całkowicie pustych, czarnych, wulkanicznych plażach lub snorkelować w okolicznych wodach oceanu. Po prostu Tangkoko. Absolutna rewelacja!

Praktycznie:

Dojazd autobusem z Manado, trudniejsze może być złapanie transportu na ostatni odcinek trasy.

W samej wsi Tangkoko koło parku jest kilka niedrogich hotelików, w nie za wysokim, ale wystarczającym standardzie. Oferują one też proste posiłki.

Wejście do parku z przewodnikiem – kompetentnym i niedrogim.

Generalnie – to bardzo tanie miejsce na oglądanie przyrody ( w sumie około 10$/dobę )

Informacje z 2011 roku.

Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (21)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (22)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (18)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (16)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (17)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (20)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (24)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (31)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (33)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (30)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (32)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (34)
Park Narodowy Tangkoko – raj endemitów (35)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *