Merida – w samym środku Andów

Merida jest nieformalną stolicą wenezuelskich Andów – największym i najważniejszym miasto tego górskiego regionu. Jest też jest ulubionym miejscem niezależnych podróżników – tych nielicznych, odwiedzających jeszcze Wenezuelę. To właśnie z Meridy organizuje się zarówno wyprawy w otaczające Andy jak safari na odleglejsze równiny Llanos czy do bagna Catatumbo.

My też chcemy wykorzystać Meridę do tych celów dlatego zaczynamy od wizyty u małej, lokalnej agencji turystycznej. Chłopaki oferuję rzecz jasna organizację prawie wszystkiego – jak to wyszło o tym dokładniej napiszę później.

Sama Merida jest też warte kilku godzin uwagi. Przez wiele lat jej główną atrakcją była Teleférico de Mérida – najdłuższa na świecie i najwyższa kolejka linowa ( z wysokości 1,640 metrów do bazy końcowej na Pico Espejo, na wysokości 4,765 metrów ). Zbudowana w 1960 roku, przez prawie pół wieku dawała możliwość odwiedzenia wysokich Andów, ale źle zarządzana i kiepsko konserwowana została zamknięta w 2008 roku. Ostatecznie podjęta została decyzję o jej odbudowie, która miała się zakończyć w 2012, ale podczas naszej wizyty w Meridi nie widać końca prac.

Merida - w samym środku Andów (1)
Merida - w samym środku Andów (2)
Merida - w samym środku Andów (6)
Merida - w samym środku Andów (4)
Merida - w samym środku Andów (5)
Merida - w samym środku Andów (3)
Merida - w samym środku Andów (8)
Merida - w samym środku Andów (9)
Merida - w samym środku Andów (7)
Merida - w samym środku Andów (10)
Merida - w samym środku Andów (11)
Merida - w samym środku Andów (12)
Merida - w samym środku Andów (13)

Centrum miasta zdominowane jest przez Uniwersytet Andyjski – jedną z najlepszych uczelni w Ameryce Południowej. Założony w 1785 roku jako katolickie seminarium rozwijał się wraz z miastem – dopiero po uzyskaniu niepodległości napływ ludności i wzrost znaczenia samej Meridii  sprawił, że uzyskał tak duże znaczenie. Samo miasto początkowo było senną osadą, okres rozwoju przypadł na początek XIX stulecia – wówczas uciekinierzy z ogranie tej wojną domową centralnej Wenezueli osadzali się w stosunkowo bezpiecznych rejonach andyjskich.

Merida jest też dobrym miejscem, gdzie można zaobserwować zróżnicowanie etniczne Wenezueli – na ulicach spotykamy ludzi o wyglądzie europejskim, indiańskim, metyskim czy afrykańskim. To efekt skomplikowanej historii Wenezueli – w czasach kolonialnych większość ludności była pochodzenia afrykańskiego i metyskiego, biały elity były nieliczne i skupione w kilku dużych miastach. W chwili odzyskania niepodległości kraj liczył sobie zaledwie około miliona mieszkańców z czego połowę stanowili Murzyni, dalsze 40% Metysi i Indianie a tylko 10% biali potomkowie Europejczyków.  W następnych latach świadoma i celowa polityka władz prowadziła do zwiększenia  ilości obywateli pochodzenia europejskiego – przyjeżdżali tutaj zwłaszcza Hiszpanie, Włosi i Niemcy… Do dziś w okolicach Caracas można zobaczyć prawdziwe, bawarskie miasteczka 😊

Dla nas Merida jest głównie bazą wypadową – stąd organizujemy wyjazd na Llanos i mini-wyprawę w Andy.  Dwie osoby z naszej małej ekipy decydują się na kilkudniowy treking – wejście na Pico Pan de Azucar, dziewiąty co do wielkości szczyt Wenezueli ( 4680m ). Pozostali eksplorują okolice miasta – góry, małe miasteczka, lokalne targi. W efekcie czego siedzimy w Meridzie kilka miłych, spokojnych dni.

Miasto samo w sobie jest nawet przyjemne, ale poziom bezpieczeństwa jak wszędzie w Wenezueli nie jest  najlepszy. W zasadzie przed zmrokiem należy wrócić do hotelu bo ulice całkiem się wyludniają i robi się na prawdę niefajnie. Za to jedzenie w Meridzie jest naprawdę super – tutejsze knajpy słynną z wyśmienitych pstrągów podawanych na kilka sposobów i na targach można kupić znakomite, lokalne sery.

Podsumowując – polecam. Miłe miasta i dobra baza wypadowa w okolice.

Merida - w samym środku Andów (21)
Merida - w samym środku Andów (25)
Merida - w samym środku Andów (22)
Merida - w samym środku Andów (23)
Merida - w samym środku Andów (26)
Merida - w samym środku Andów (24)
Merida - w samym środku Andów (28)
Merida - w samym środku Andów (29)
Merida - w samym środku Andów (30)
Merida - w samym środku Andów (31)
Merida - w samym środku Andów (27)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *