Kanchipuram – najświętsze miasto Południa

Kanchipuram, dziś (w opinii przewodników) małe senne miasto, położone na uboczy głównych szlaków – handlowych czy turystycznych, ma za sobą wielką przeszłość.  Przeszłość stolicy imperium Pallawów, władców pierwszego wielkiego państwa Południowych Indii, błyskotliwych polityków i strategów, dzielnych wodzów a przede wszystkim wielkich mecenasów sztuki.

Ten ostatni element jest kluczowy, potęga i wielkość Pallawów przeminęła już dawno (okres świetności ich państwa trwał od IV do VIII wieku), ale pozostały po nich niezwykłe świątynie – zarówno wolno stojące jak i wykute w skałach. Żeby poznać ich sztukę trzeba odwiedzić co najmniej dwa miejsca – położony na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego Mahabalipuram  i właśnie Kanchipuram.

Kanchipuram – najświętsze miasto Południa (3)
Kanchipuram – najświętsze miasto Południa (4)
Kanchipuram – najświętsze miasto Południa (2)
Kanchipuram – najświętsze miasto Południa (1)
Kanchipuram – najświętsze miasto Południa (6)
Kanchipuram – najświętsze miasto Południa (5)
Kanchipuram – najświętsze miasto Południa (7)
Kanchipuram – najświętsze miasto Południa (9)
Kanchipuram – najświętsze miasto Południa (8)
Kanchipuram – najświętsze miasto Południa (11)
Kanchipuram – najświętsze miasto Południa (12)
Kanchipuram – najświętsze miasto Południa (10)

Z Mahabalipuram jedziemy około dwóch godzin starą, trochę zdezelowaną taksówką. Kanczi (bo takiego skrótu najczęściej się używa) okazuje się nie aż tak małe jak w opisach,  zdecydowanie nie senne a wręcz hałaśliwe. To co się zgadza to ilość i wielkość świątyń – tą szacowną rolę pełni chyba połowa budynków w mieście, to prawdziwe miasto świątynne, cel pielgrzymek tysięcy wiernych. Trzeba wybierać – nie da się zobaczyć nawet połowy z kompleksów świątynnych zwłaszcza, że niektóre z nich są naprawdę olbrzymie (np. świątynia śiwaicka Ekambareswarar ma około 12 hektarów!).