Fatehpur Sikri – opuszczona stolica Akbara

Drugie spotkanie z Akbarem – najwybitniejszym z Wielkich Mogołów. Na początku pewne zaskoczenie – Fatehpur Sikri leży w obrębie turystycznego epicentrum Indii czyli tak zwanego Złotego Trójkąta, którego granice wyznaczają Delhi, Agra i Jaipur. Po tłumach turystów w każdym z tych trzech miast tu ze zdziwieniem konstatujemy, że mamy ten rozległy kompleks prawie dla siebie. Są tu oczywiście jacyś turyści, głównie zresztą indyjscy, ale jak na klasę tego zabytku jest ich zadziwiająco niewielu.

W Fatehpur Sikri liczni są tylko suficcy pielgrzymi, pielgrzymujący do grobu świętego pustelnika i mistyka Selima Ćisti. Rozmodleni, rozśpiewani, barwni i egzotyczni dla nas. Dla nich samych warto byłoby to przyjechać.

Ale Fatehpur Sikri jest jednak czymś więcej niż tylko miejscem pielgrzymek.

Opuszczona stolica Akbara to w mojej ocenie must see każdej wizyty w Północnych Indiach. Prawdziwe miasto rezydencjonalne zbudowane w środku niczego, zamieszkałe przez kilkanaście lat i potem opuszczone. Skąd taka sekwencja zdarzeń?

Fatehpur Sikri zbudowano w tym miejscy gdyż tu właśnie żył słynny, suficki pustelnik Selim Ćisti. Przepowiedział narodziny upragnionego syna Akbara, którego władca nie mógł się od wielu lat doczekać. Gdy upragniony dziedzic (przyszły Wielki Mogoł – Szachdżahan)  urodził się zgodnie z wizją świętego ascety, padyszach zdecydował o budowie nowego miasta. W środku niczego – choć stosunkowo blisko dotychczasowych centrów władzy Wielkich Mogołów – Delhi i Agry.

Akbar Wielki mógł sobie na to pozwolić na taką ekstrawagancję  – był w końcu jednym z najpotężniejszych i najbogatszych ludzi swoich czasów. Rządził prawie całymi północnymi i środkowymi Indiami – podówczas, w XVI wieku jednym z najzamożniejszych i najbardziej rozwiniętych państw świata.  

Fatehpur Sikri – opuszczona stolica Akbara slider 1

Czemu więc opuszczono te wspaniałe miasta, olśniewające arcydzieło architektury mogolskiej? Cóż, prawdopodobnie dlatego, iż okazało się, że zasoby wody pitnej w okolicy są dalece niewystarczające aby utrzymać potężny dwór i całe miasto. Widać Wielcy Mogołowie mieli lepszych architektów niż hydrogeologów.

Tyle historia, co jednak pozostało z tamtych czasów. Odpowiedź jest prosta – prawie wszystko !

Fatehpur Sikri to miasto-widmo, doskonale zachowane, wyglądające tam jakby zostało porzucone zaledwie chwilę temu. Oczywiście nie ma już w nim bogatych mebli, dywanów, kobierców czy kosztowności ale cudowne budynki pałacowe stoją dalej – nie naruszone i co ważniejsze – bajecznie piękne.