Ciudad Bolivar. Nad wielką Orinoko

Ciudad Bolivar budzie tylko jedno skojarzenie – Orinoko, najbardziej tajemnicza i owiana legendami rzeka Ameryki. To tu właśnie Hiszpanie szukali legendarnego Eldorado,  w końcu to właśnie Wenezuelę  cesarz Karol V Habsburg oddał bankierskiej rodzinie Wekslerów aby tam szukała  Złotej Krainy. Początkowo bazą było Coro na północy kraju, ale z czasem poszukiwacze zaczęli zapuszczać się w głąb interioru. Orinoko zawsze kusiła odważnych awanturników – Diego de Ordaz już w 1529 roku zapuścił się daleko w dół  rzeki bezskutecznie jednak szukając Eldorado. Za nim poszło szereg innych dzielnych i szalonych. Złota ostatecznie nie odnaleziono. Pozostał Mit. I Orinoko jako symbol tajemnicy.

Przyjeżdżamy późnym popołudniem i nie mamy za dużo czasu na podziwianie miasta, stajemy tylko na kilkanaście minut nad brzegiem Wielkiej Rzeki. Robi się ciemno i musimy się zbierać do hotelu.  Ciudad Bolivar jest znane jako „peco Caracas” – małe Caracas, ale nie jest to wyrazem jego metropolitalności a podobnego do stolicy poziomu przestępczości. Trzeba tu więc mocno uważać. Wieczorem udaje nam się tylko znaleźć małą, rodzinną gospodę tuż obok naszego hotelu – podają w niej smażone, wielkie ryby prosto z Orinoko. Pyszne i świeże.

Ciudad Bolivar & Orinoko (1)
Ciudad Bolivar & Orinoko (5)
Ciudad Bolivar & Orinoko (3)
Ciudad Bolivar & Orinoko (2)
Ciudad Bolivar & Orinoko (6)
Ciudad Bolivar & Orinoko (4)
Ciudad Bolivar & Orinoko (10)
Ciudad Bolivar & Orinoko (11)
Ciudad Bolivar & Orinoko (13)
Ciudad Bolivar & Orinoko (12)
Ciudad Bolivar & Orinoko (15)
Ciudad Bolivar & Orinoko (14)

Dopiero rano wychodzimy na krótkie zwiedzanie Ciudad Bolivar, dziś mocno zaniedbanego miasta, niegdyś zamożnego. Można to ocenić zwiedzając bardzo ładne, kolonialne centrum położone na wzgórzu nad Orinoko. Pełne kolorowych domków, rezydencji ozdobionych oknami z bogato kutymi kratami i starych kościołów.

Możemy poczuć i zrozumieć długą i ciekawą historię miasta nad Orinoco.

Ciudad Bolivar założone zostało przez Hiszpanów w 1764 roku jako Santo Tomé de Guayana de Angostura del Orinoco i dopiero w 1846 roku otrzymała aktualną nazwę (po wielkim narodowym bohaterze Simonie Bolivarze). Znane jako Angostura dało tą nazwę słynnej gorzkiej wódce produkowanej na bazie rumu i licznych destylatów ziołowych. Co prawda po kilkunastu latach produkcja przeniosła się na Trynidad, ale ten niezbędny w każdym prawie drinku napój pochodzi właśnie stąd 😊

Drugi powód do dumy miasta to wielki, wiszący most nad Orinoko (nomen omen zwany Mostem Angostura) zbudowany 1967 roku i przez będący przez prawie 40 lat jedyną przeprawą przez tą rzekę.  Jego okolice są też ulubionym miejscem do podziwiania majestatycznej Orinoko – stąd naprawdę można docenić jej potęgę.

Ciudad Bolivar to też miejsce, w którym organizuje się wyjazdy do Parku Narodowego Canaima oraz wyprawy na tepui, zwłaszcza na Roraimę. Tu jest najwięcej agencji i tu też można dostać najlepsze ceny.

Wylatujemy następnego dnia rano – samolocik (bo tak trzeba go nazwać) okazuje się być kiepskiej jakości. I to delikatnie mówiąc – w zasadzie nie działają żadne czujniki, samolot nie jest w stanie unieść się zbyt wysoko,  więc w zasadzie lecimy tuż nad drzewami. Okolica samego miasta to bardziej rozległa sawanna – tu widać jak bardzo niszczona jest amazońska dżungla. Dopiero po około 1h lotu zaczynamy lecieć nad nietkniętymi ostępami selwy – to już Park Narodowy Canaima.

Praktycznie:

Hotele – jest ich mało i są raczej nędznej jakości.

Bezpieczeństwo – bardzo kiepsko, miasto uważane za najbardziej niebezpieczne we Wenezueli po Caracas.

Ciudad Bolivar & Orinoko (1054)
Ciudad Bolivar & Orinoko (28)
Ciudad Bolivar & Orinoko (27)
Ciudad Bolivar & Orinoko (26)
Ciudad Bolivar & Orinoko (25)
Ciudad Bolivar & Orinoko (24)
Ciudad Bolivar & Orinoko (1063)
Ciudad Bolivar & Orinoko (1022)
Ciudad Bolivar & Orinoko (1023)
Ciudad Bolivar & Orinoko (1036)
Ciudad Bolivar & Orinoko (1052)
Ciudad Bolivar & Orinoko (1030)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *