Bangkok National Museum

Bangkok National Museum czyli po prostu Narodowe Muzeum Tajlandii – największe i najbogatsze zbiory sztuki w Tajlandii. I co zadziwiające – prawie zawsze omijane przez turystów, spotkać tam można głównie tajskie wycieczki szkolne.

Wielka szkoda – bo miejsce jest bardzo ciekawe. Na mnie największe wrażenie zrobił rzeźby kultury Dvaravati czyli mniej więcej  z okresu od V do X wieku. Zdarzało mi się widywać pojedyncze rzeczy w europejskich kolekcjach, ale to właśnie tutaj jest zdecydowanie największy zbiór dzieł sztuki tej mało znanej cywilizacji. Trochę podobnych do wczesnej sztuki khmerskiej a trochę do archaicznych rzeźb greckich, które oglądałem kiedyś w Syrakuzach.

Bangkok National Museum (4)
Bangkok National Museum (2)
Bangkok National Museum (5)
Bangkok National Museum (1)
Bangkok National Museum (3)
Bangkok National Museum (6)
Bangkok National Museum (7)
Bangkok National Museum (15)
Bangkok National Museum (8)
Bangkok National Museum (18)
Bangkok National Museum (16)
Bangkok National Museum (17)

Zdumiewające, może  przypadkowe, choć związki Dvaravati z Indiami były bardzo intensywne a tam wpływy sztuki greckiej są jednoznacznie udokumentowane (poprzez tzw. kulturę Gandhary). Dziś wiemy już, że relacje handlowe i kulturowe pomiędzy regionem Morze Śródziemnego, Indiami i Azją Południowo-Wschodnią były znacznie intensywniejsze niż nam się wcześniej wydawało. Świat późnej starożytności i wczesnego średniowiecza był mocno zintegrowany – a jedna z głównych dróg handlowych w tym okresie, tzw. Morski Jedwabny Szlak przebiegała (w północnym wariancie trasy) przez tereny obecnej Tajlandii.

Co jeszcze zobaczymy w samym Muzeum? Dużo – największą na świecie kolekcję sztuki tajskiej z kilku okresów – Sukhotai, Lan Na, Autthaya, bogate zbiory khmerskie i czamskie i wiele innych (w tym jedną z większych na świecie kolekcji sztuki Srivijaya – potężnego XII wiecznego imperium morskiego z centrum na Sumatrze). Piękne rzeźby, wizerunki Buddy w stylach wszelakich, barwne malowidła. Jeśli chcesz mieć jakieś pojęcie o sztuce Tajlandii, jej osadzeniu w tradycji artystycznej tzw. Wielkich Indii a potem kulturowym obszarze buddyzmu – wizyta w muzeum wydaje się obowiązkowa.

A wszystko to eksponowane jest w pięknych budynkach dawnego Pałacu Wicekróla, wspaniale odnowionych i ciekawych samych z siebie. Polecam szczególnie dwa miejsca – Buddaisawan Chapel z wspaniałymi freskami i piękny Czerwony Dom – w pełni zachowaną mini rezydencję z drzewa tekowego. Niewiele zachowało się tak dobrze utrzymanych budynków z okresu określanego w sztuce syjamskiej jako styl Bangkoku czyli mniej więcej z XIX i początków XX wieku.

Bangkok National Museum (23)
Bangkok National Museum (29)
Bangkok National Museum (21)
Bangkok National Museum (24)
Bangkok National Museum (22)
Bangkok National Museum (28)
Bangkok National Museum (30)
Bangkok National Museum (31)
Bangkok National Museum (32)
Bangkok National Museum (33)
Bangkok National Museum (35)
Bangkok National Museum (34)
Bangkok National Museum (37)
Bangkok National Museum (38)
Bangkok National Museum (39)
Bangkok National Museum (40)

Generalnie – spędźcie choć 2-3 godzin w tym miejscu. Jest  tego zdecydowanie warte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *