Baluran – małpy i bantengi

Park Narodowy Baluran nie należy do miejsc w Indonezji jakoś często odwiedzanych przez podróżnych. Wynika to pewnie z faktu, że niedaleko od niego są miejsca uważane za dalece bardziej atrakcyjne – wulkany Bromo i Iljen czy też wyspa Bali. Ale to właśnie położenie jest jego atutem – można się w nim zatrzymać na dzień czy dwa, w drodze z Bromo do Iljen czy na Bali. I to w zasadzie nie nadrabiając ani kilometra bo Baluran leży tuż przy głównej drodze z Surabaya do Banyuwangi.

Nie brzmi to jak najlepsza reklama miejsca, gdzie mielibyśmy podglądać dziką przyrodę, ja jednak zostałem miło zaskoczony wizytą w parku. Spędziliśmy tam tylko jeden dzień, z noclegiem, to stanowczo za krótko na spokojne zeksplorowanie Baluranu. Park jest pięknie położony, u stóp nieczynnego wulkanu Baluran, nad samym brzegiem Morza Jawajskiego. Można bez szczególnego problemu wynająć mały domek na samej plaży, w dzień roboczy na pewno będziemy tam prawie sami i spędzimy czas w towarzystwie licznych makaków jawajskich (Macaca fascicularis).  Jak wszystkie makaki i te są niezwykle aktywne społecznie i ciekawskie – można spędzić godziny podglądając ich rozliczne aktywności. Walka o władzę, koalicje i potyczki, miłość i seks, opieka macierzyńska i bunty nastolatków – wszystko niczym z najlepszej brazylijskiej telenoweli. Tyle, że nie reżyserowanej a pisanej przez instynkt. 😊

Baluran - małpy i bantengi (7)
Baluran - małpy i bantengi (1)
Baluran - małpy i bantengi (5)
Baluran - małpy i bantengi (4)
Baluran - małpy i bantengi (2)
Baluran - małpy i bantengi (3)
Baluran - małpy i bantengi (6)
Baluran - małpy i bantengi (8)
Baluran - małpy i bantengi (10)

Makaki to nie jedyne zwierzęta jakie obserwujemy w Baluranie – udała nam się  (choć niestety wieczorem i z dużej odległości) podejrzeć stado bardzo rzadkich, zagrożonych wyginięciem bantengów azjatyckich (Bos javanicus) – krewnych naszego wymarłego tura. Te piękne i niezwykle rzadkie zwierzęta żyją tylko w kilku rezerwatach Azji Południowo-Wschodniej – zdecydowanie najłatwiej jest je zobaczyć właśnie tutaj.

Wędrując po sawannie spotkamy stada lutungów jawajskich (Trachypithecus auratus) przepięknych czarnych i rudych małp, żyjących wysoko w koronach drzew i przez to trudniejszych do obserwacji niż makaki. O zachodzie słońca na pola wychodzą gromady sambarów sundajskich (Rusa timorensis) – blisko spokrewnionych z naszymi jeleniami czy sarnami. Baluran jest też ostoją ptaków, w tym szczególnie efektownych pawi zielonych (Pavo muticus)  – te udało mi się zobaczyć tylko w locie. Każde z tych zwierząt jest na tyle rzadkie i trudne do zobaczenia gdziekolwiek, że choćby z tego powodu polecam wizytę w Baluranie.

Pamiętajmy, że Jawa jest to miejsce, gdzie z jednej strony żyją naprawdę wyjątkowe, endemiczne gatunki zwierząt a z drugiej strony jest też jednym z najgęściej zaludnionych obszarów na Ziemi – stąd tak bardzo zagrożone są tutejsze cuda przyrody. Kilka parków narodowych na obrzeżach wyspy próbuje jej chronić, niestety raczej z umiarkowanym skutkiem. Stąd moja idea aby zobaczyć cokolwiek póki jeszcze jest taka możliwość – Baluran był więc wstępem do zwiedzania parków narodowych Jawy.

Cenowo jest tu też korzystnie – park jest tani, nocleg również (choć w niskim standardzie), można włóczyć się po nim samemu, bez przewodników. Jeśli nie jest się miłośnikiem przyrody można też spędzać czas na plaży mając ją w zasadzie tylko dla siebie. Poza weekendami – wtedy zdaniem strażników parku przyjeżdża tam masa ludzi i nie doświadczymy ani samotności na plaży ani żadnych zwierząt.

Generalnie – polecam.

Baluran - małpy i bantengi (16)
Baluran - małpy i bantengi (18)
Baluran - małpy i bantengi (17)
Baluran - małpy i bantengi (21)
Baluran - małpy i bantengi (19)
Baluran - małpy i bantengi (20)
Baluran - małpy i bantengi (22)
Baluran - małpy i bantengi (23)
Baluran - małpy i bantengi (24)
Baluran - małpy i bantengi (25)
Baluran - małpy i bantengi (26)
Baluran - małpy i bantengi (27)
Baluran - małpy i bantengi (28)
Baluran - małpy i bantengi (29)
Baluran - małpy i bantengi (31)
Baluran - małpy i bantengi (30)
Baluran - małpy i bantengi (32)
Baluran - małpy i bantengi (33)
Baluran - małpy i bantengi (34)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *